Dakar-ul din acest an, desfăşurat pe teritoriul Americii de Sud cu o rută de 9,000 de kilometri, a fost unul dramatic, dar, din fericire, fără
accidente tragice. Ultima etapă din cele 12, a avut loc sâmbăta trecută în Rio Cuarto, Argentina, pe care a
câştigat-o Mr. Dakar, Stephane Pertheransel, apărându-şi titlul
de anul trecut.
A 39-a ediţie a legendarului maraton a început cu o victorie dramatică a lui Nasser Al-Attiyah, care pilota o Toyota Hilux, care a luat foc spre final de cursă. Al-Attiyah a suferit un accident
în a treia etapă şi a fost nevoit să părăsească cursa. Unul dintre cele mai dramatice a fost accidentul lui Carlos Sainz (Peugeot 3008 DKR), care aproape că a strivit doi spectatori.
Spaniolul a fost nevoit să părăsească cursa, aflându-se în acel moment printre liderii acesteia. În categoria motocicletelor, favoritul cursei, Toby Price, a suferit un accident, părăsind cursa cu femurul drept fracturat.
Două etape (a 6-a şi a 9-a) au fost anulate din cauza furtunilor, iar a 10-a etapă a fost cu adevărat dramatică, atunci când liderul cursei, Peterhansel s-a lovit cu motociclistul Simon Marcic. Francezul a avut grijă de motociclist, care şi-a fracturat un picior până la venirea asistenţei medicale. Astfel, spre finalul etapei Peterhansel a pierdut 7 minute faţă de coechipierul şi principalul rival, Sebastien Loeb. Organizatorii însă, au decis să-i ofere timpul înapoi, pentru că nu a lăsat în voia sorţii motociclistul chiar şi cu riscul de a pierde Dakarul.
Astfel, Stephane Peterhansel câştigă Dakarul pentru a 13-a oară. Pe locul secund, cu o întârziere de 5 minute şi
13 secunde, s-a clasat Sebastien Loeb, iar pe trei s-a clasat Cyril Despres (+33 min şi 28 sec.). Toţi trei au pilotat câte-un Peugeot 3008 DKR, astfel, Peugeot a dominat podiumul spre finalul Dakarului din acest an!
Cel mai bun loc pentru Toyota, a fost poziţia a 4-a pentru Dani Roma, cel din urmă fiind urmat de Gilles de Villiers, care, de asemenea, pilota un Hilux.
La rândul său, cel mai bun rezultat pentru echipa MINI X-Raid a fost locul şase al lui Orlando Terranova.
Clasamentul camioanelor l-au dominat cei de la Kamaz, care au ocupat poziţiile întâi, doi şi cinci, datorită piloţilor Eduard Nicolaev, Dmitri Sotnicov şi, respectiv, Ayrat Mardeev.
În categoria motocicliştilor, Sam Sunderland devine primul britanic, care a luat primul loc în Dakar. Acesta a pilotat un KTM, fiind urmat de către
coechipierul său, Matthias Walkner (+32 min) şi Gerard Farrers (+35min şi 40 sec.).
În categoriile cvadriciclurilor şi UTV-urilor, au câştigat pilotul rus Serghei Kariakin şi, respectiv, brazilianul Leandro Torres.
Pentru prima dată în istoria Raliului Dakar la finiş a ajuns un vehicul electric! Electromobilul de raliuri
pregătit de către compania Acciona şi dotat cu motor de 340 CP şi un pachet
de baterii de 150 kWh, a ajuns pe locul 57 în clasamentul general, cu 82 de ore şi 31 de minute în spatele liderului.