
| Dimensiuni: | |
| Lungime | 3,962 mm |
| Lăţime | 1,739 mm |
| Înălţime | 1,460 mm |
| Ampatament | 2,538 mm |
| Ecartament faţă / spate | 1,475 / 1,471 mm |
| Garda la sol | lipsă informaţie |
| Volum portbagaj | 311 litri |
| Motor: | |
| Tip motor | benzină |
| Amplasament / număr cilindri | în linie / 4 |
| Valve per cilindru / în total | 4/16 |
| Capacitate cilindrică | 1,598 cm cubi |
| Putere maximă | 156 CP @ 6,000 rpm |
| Cuplu maxim | 240 Nm @ 1,750-4,000 rpm |
| Tracţiune | faţă |
| Transmisie | manuală, 5 trepte |
| Calităţi dinamice: | |
| Acceleraţie 0-100 km/h | 7.3 sec |
| Viteză maximă | 215 km/h |
|
| |
| Consum şi emisii CO2: | |
| Consum combustibil, urban | 7.9 l/100 km |
| Consum combustibil, extra-urban | 4.5 l/100 km |
| Consum combustibil, mixt | 5.8 l/100 km |
| Emisii CO2 | 135 g/km |
| Capacitate rezervor combustibil | 50.0 litri |
| Preţ şi alte informaţii: | |
| Preţ de bază motorizare Peugeot 208 5 uşi 1.6 THP 156 CP Manual: | lipsă informaţie |
| Preţ de bază model Peugeot 208 5 uşi: | 9,000 (achitat în MDL conform cursului valutar) |
| Locaţii asamblare model | Slovacia (Trnava) şi Franţa (Tremery) |
| Start producţie model | Martie 2012 |
| Ultima actualizare a paginii | 15.08.2014 |















