
| Dimensiuni: | |
| Lungime | 5,253 mm |
| Lăţime | 1,903 mm |
| Înălţime | 1,450 mm |
| Ampatament | 3,001 mm |
| Ecartament faţă / spate | 1,630 / 1,617 mm |
| Garda la sol | 120 mm |
| Volum portbagaj | 500 litri |
| Motor: | |
| Tip motor | benzină |
| Amplasament / număr cilindri | în formă de V / 6 |
| Valve per cilindru / în total | 4/24 |
| Capacitate cilindrică | 3,597 cm cubi |
| Putere maximă | 280 CP @ 6,250 rpm |
| Cuplu maxim | 370 Nm @ 3,500 rpm |
| Tracţiune | integrală |
| Transmisie | automată, 6 trepte |
| Calităţi dinamice: | |
| Acceleraţie 0-100 km/h | 8.9 sec |
| Viteză maximă | 250 km/h |
|
| |
| Consum şi emisii CO2: | |
| Consum combustibil, urban | 16.5 l/100 km |
| Consum combustibil, extra-urban | 8.4 l/100 km |
| Consum combustibil, mixt | 11.4 l/100 km |
| Emisii CO2 | 265 g/km |
| Capacitate rezervor combustibil | 90.0 litri |
| Preţ şi alte informaţii: | |
| Preţ de bază motorizare Volkswagen Phaeton Long 3.6 V6 280 C.P, 4MOTION Automat: | lipsă informaţie |
| Preţ de bază model Volkswagen Phaeton Long: | lipsă informaţie |
| Locaţii asamblare model | Germania (Dresden) |
| Start producţie model | Aprilie 2002 |
| Ultima actualizare a paginii | 02.12.2011 |
![]() |
Reprezentant autorizat Volkswagen în Moldova:
RUMEON SRL
Adresă showroom Volkswagen Chişinău: str. Varniţa 22 Telefon: (+373 22) 407-704 volkswagen.md |