campion mondial la raliu), este
dincolo de orice explicaţie - un
rezultat nemaipomenit, care
a şocat toată lumea!
Duminica trecută, pe data de 30 iunie a demarat mult-aşteptatul Pikes Peak International Hill Climb, la care au participat mai mult de 150 de piloţi, iar revenirea lui Peugeot în această competiţie a atras atenţia multora, inclusiv şi pe a noastră.
Toata lumea se aştepta ca Loeb să arate un rezultat bun în aşa numita ”cursă către nori”, dar nimeni nu şi-a imaginat cât de rapid va fi francezul
de 39 de ani! Principalul pretendent
la victorie a fost Sebastien Loeb şi câştigătorul competiţiei de anul
trecut, Rhys Millen.
Anul trecut, Rhys Millen a stabilit un record pe Pikes Peak de 9 minute şi 46,164 secunde, concurând cu un
Hyundai Genesis Coupe de serie,
dar esenţial modificat, iar în acest an el a concurat cu prototipul Hyundai PM850T, cu care a bătut recordul său de anul trecut cu 44 de secunde, stabilind un timp de 9 minute şi 02,192 secunde!
Cu toate acestea, el a fost cu 49 de secunde mai lent decât Sebastien Loeb, care a învins în competiţie, pur şi simplu zburând prin celea 156 de curbe a traseului cu o lungime de 20 de kilometri, stabilind o viteză medie
de 145 km/h şi un record absolut
de 8 minute şi 13,878 secunde!

E de neimaginat, cum cineva ar putea zdrobi recordul de anul trecut cu un minut şi jumătate?
Reţeta este simpla – se ia u multiplu campion mondial la raliu, se amestecă cu un Peugeot 208 T16 de 875 CP,
cu un raport de greutate la putere de "unu la unu" şi se obţine un record gustos, mirosul căruia va fi resimţit pe parcursul unui timp îndelungat...
După Loeb şi Millen, pe a treia treaptă a podiumului a urcat Jean-Philippe Dayraut, stabilind timpul de 9 minute
şi 42,740 secunde pilotând dementul MINI "No Limit" de 900 CP.
Pe locul patru în clasamentul general şi pe primul loc în clasa ”Time Attack” s-a clasat Paul Dallenbach – pilotând Hyundai Genesis Coupe al câştigătorului de anul trecut, el a stabilit un timp de 9 minute şi 46,001 secunde. Apropo, cu ceva timp în urmă, Paul Dallenbah a stabilit un record absolut pe Pikes Peak pentru automobile de serie cu noul Range Rover Sport.
Clasamentul vehiculelor electrice a fost dominat de Nobuhiro "Monster" Tajima, cu al său Monster Sport E-RUNNER Pikes Peak Special. Datorită timpului de 9 minute şi 46,530 secunde, el a ocupat a cincea poziţie în clasamentul general, devenind câştigător în clasa sa şi fiind primul competitor din istorie, care a stabilit un timp sub zece minute în categoria vehiculelor electrice!
Ploaia a stricat toate planurile echipei Mitsubishi, prin urmare, pilotând aceleaşi prototipuri MiEV Evolution II, Hiroshi Masuoka şi Greg Tracy,
au arătat timpii de 10:21.866 şi 10:23.649 respectiv. Astfel, piloţii Mitsubishi au fost nevoiţi să se mulţumească cu locurile doi şi trei în clasa vehiculelor electrice (13 şi 14 în clasamentul general), ne având şanse pentru a obţine victoria, chiar dacă Greg Tracy a fost cel mai rapid în calificări.
Anul trecut, Toyota a cea mai rapidă în categoria vehiculelor electrice, dar de data aceasta, condiţiile climaterice nefavorabile au afectat rezultatul prototipului TMG EV P002 (10 minute
şi 24,301 secunde), pilotat de Rod Millen, care s-a poziţionat pe locul
patru în clasamentul vehiculelor electrice şi pe locul 16
în clasamentul
general.
Cursa de la Pikes Peak a fost, ca de obicei, foarte dificilă şi periculoasă, iar rezultatul lui Sebastien Loeb de 8 minute şi 13.878 secunde este de neuitat şi de nebătut.
Ne putem aştepta la o replică doar atuci când se va mai trezi din hibernare vre-un alt producător - poate că va reveni Audi, care, datorită lui Walter Rohrl şi monstruosului Audi Sport Quattro S1, a dominat competiţia