Victorie fantastică: Mazda6 devine prima maşină diesel care învinge la Indianapolis
31 Iulie 2013, 09:16
Mazda şi-a anunţat ceva mai demult planurile de a înrola în cursa de la Indianapolis o Mazda6 cu motor diesel, o raritate absolută întro astfel de cursă americană. Dacă e să fim mai exacţi, ultimul bolid diesel care a concurat la Indianapolis a fost un Cummins Diesel Special, acum mai bine de 60 de ani! Atunci, însă, bolidul diesel nu a obţinut vreo victorie.

Dar iată că week-end-ul trecut marea cursă de la Indianapolis a avut loc,
iar Mazda6, propulsată de un propulsor diesel SKYACTIV-D, a învins cursa Grand-am-Brickyard în clasa GX. Astfel, Mazda6 a devenit primul bolid diesel care a câştigat la Indianapolis în toată istoria!

Sub capota bolidului din cursă s-a
aflat un motor 2.2 SKYACTIV-D, niţel modificat, dar care a păstrat totuşi majoritatea componentelor absolut identice cu cele ale unui motor din
producţia de serie. Mazda a ales să păstreze motorul cât mai aproape de versiunea de serie anume pentru a demonstra calitatea, durabilitatea şi performanţele acestuia în cel mai solicitant tablou – cel al unor curse extrem de dure.

Mai mult ca atât, noua victorie a celor de la Mazda i-a permis producătorului să-i devanseze pe cei de a Porsche
în sezonul curent al curselor Indianapolis, după 8 curse petrecute din cele 12 ale sezonului!