Volkswagen a ocupat tot podiumul la Rally Monte Carlo! (Video)
27 Ianuarie 2015, 13:51
Prima etapă a Campionatului Mondial de Raliuri WRC, Rally Monte Carlo, a avut multe surprize, condimentate cu multe accidente. În primul rând e de menţionat revenirea lui Sebastien Loeb (de 9 ori campion WRC) în cursele de raliuri.
Dar această revenire nu a fost una tocmai spectaculoasă pentru „Seb”. Startul a fost bun, maşina Citroen DS3 WRC s-a arătat destul de bine, dar
optimismul a fost spulberat de greşeala francezului, care a deteriorat suspensia faţă, la final venind pe locul 8 cu o întârziere de 8 minute.
După spusele lui Loeb el nu doreşte o revenire propriu zisă şi planifică să participe doar la câteva curse în sezonul 2015, principalul scop fiind programul pentru participarea mărcii Citroen la campionatul de turisme WTCC şi pregătirile pentru cursele de anduranţă a echipei sale, care participă în categoria LMP3.
Totuşi la Rally Monte Carlo au triumfat cei de la Volkswagen Motorsport, care au reuşit să ocupe toate cele 3 poziţii a podiumului! Primul loc la finalul etapei l-a obţinut actualul campion, Sebastien Ogier, care a arătat o cursă bună fără greşeli, bucurând publicul şi cu o luptă crâncenă cu rivalul său, Sebastien Loeb, care a luat sfârşit prea devreme.
Locurile doi şi trei au fost ocupate de coechipierii lui Ogier - Jari-Matti Latvala şi Andreas Mikkelsen. Se pare că a doua generaţie Volkswagen Polo R WRC nu are probleme şi se arată extrem de competitivă pentru un nou titlul de campion.