(VIDEO) Kubota a creat un nou tractor electric autonom pentru fermierii mici, care poate munci mai mult singur, eliberându-le timpul acestora

15 Ianuarie 2024, 12:04
Redacţia PiataAuto.md
Fermierii mici sunt susţinuţi în multe ţări ale lumii, pentru că sunt elementul de bază în continuitatea producţiei agricole naturale, dar adeseori la suprafeţe mai mici de teren e dificil ca aceştia să rămână competitivi, şi să nu fie copleşiţi de volumul mare de muncă şi de resursele umane limitate pe care le au. Acum cei de la Kubota au creat un tractor electric universal, care va putea munci autonom în cea mai mare parte a muncilor la fermă, eliberându-le timpul micilor fermieri şi ajutându-i pe aceştia să fie mai competitivi şi să poată savura mai mult viaţa.
Ceea ce vedem aici a fost adus de Kubota la CES 2024 şi e promis pentru producţia de serie peste câţiva ani. Noul tractor va avea o baterie atât de avansată la funcţia de fast charge, încât va putea încărca de la 10 la 80% în mai puţin de 6 minute! E drept, însă, că o priză fast charge ar putea fi un lux pentru o fermă mică.
Noul tractor va putea înainta autonom, înţelegând tipul de teren din jurul său şi elementele acestuia. Va îngloba şi inteligenţă artificială, astfel încât să înveţe să facă şi lucrări noi şi să ajungă să fie un ajutor extraordinar într-o fermă.
Astfel, tractorul electric va putea fi trimis să facă singur multe din lucrările de câmp, înţelegând ce face, ce tip de plante are şi care e progresul acţiunilor sale. Ulterior, poate veni singur înapoi la fermă. Şi întrucât e autonom, poate fi trimis şi noaptea la treabă, cât timp familia fermierului savurează o cină.
Deci, conform acestei viziuni, micii fermieri vor ajunge doar să-i spună ce-şi doresc de la tractorul lor electric autonom, şi acesta va merge la câmp să facă treaba necesară.
Eventual prima dată în cazul fiecărei lucrări proprietarul poate însoţi tractorul, ca să-l înveţe să opereze corect, după care acesta va şi mai bine ce are de făcut.
Vezi mai jos şi un video cu această viziune a celor de la Kubota şi cu noul tractor electric autonom.
2
26,251
GALERIE VIDEO (1 MATERIALE)
COMENTARII (0)
Fiţi primul care comentează această ştire!
COMENTARIUL MEU
Trebuie să fiţi logat pentru a putea comenta
Logare | Înregistrare
COMENTARII FACEBOOK
Înapoi
    Logare PiataAuto.md
Login:
Parola:
Memorizeaza-ma
Ai uitat parola?
Eşti nou aici? Atunci înregistrează-te!