Un norvegian s-a pomenit cu Hyundai-ul său electric descărcat brusc pe autostradă la -15 grade Celsius, din cauza unei probleme neaşteptate

2 Aprilie 2025, 10:31
Redacţia PiataAuto.md
Un norvegian, pe nume Olav Hjalmar Holm, a avut o experienţă neaşteptată şi înfricoşătoare cu maşina sa electrică, un Hyundai Ioniq 5, care s-a descărcat brusc pe autostradă, noaptea, la -15 grade Celsius, deşi bateria principală a maşinii avea suficientă energie care ar fi trebuit să-i ajungă până la destinaţie. Situaţia a revelat o problemă comună pentru mai multe modele sud-coreene produse de Hyundai şi Kia, informează publicaţia norvegiană motor.no.
Foto: Olav Hjalmar Holm şi Hyundai-ul său

Aşa cum spunem de multe ori, Norvegia e ţara cu cea mai mare rată de adopţie a maşinilor electrice, iar condiţiile climaterice dure de exploatare din această ţară fac ca multe din problemele maşinilor electrice să iasă la iveală anume în această ţară.
Norvegianul povesteşte că se afla în maşină cu soţia sa, călătorind pe o autostradă cu 3 benzi, în condiţii de trafic destul nocturn destul de intens. La un moment dat, toate ecranele maşinii s-au stins brusc, iar pe unul din ele a apărut doar un mesaj de a verifica bateria. Maşina a pierdut toată puterea, nemaifiind capabilă de a fi condusă, iar norvegianul a putut doar să tragă pe banda din dreapta, însă nu şi pe acostament.
Acesta a aprins luminile de avarie şi a vrut să scoată triunghiul din portbagaj, însă a constatat că nici uşa portbagajul nu poate deschisă din cauza lipsei de energie. Maşina sa are şi un buton de rabatare a banchetei spate, acţionat electronic. Nici rabatarea banchetei n-a fost posibilă.
Peste 5 minute după ce a pornit luminile de avarie, acestea s-au oprit, din lipsă de energie. Olav a reuşit să îmbrace o vestă reflectorizantă şi a mers în spatele maşinii făcând semn altor automobile să încetinească şi să-l ocolească.
În cele din urmă, o altă maşină a oprit, a pornit luminile de avarie şi le-a împrumutat triunghiul său. Afară fiind -15 grade Celsius şi noapte, Olav şi soţia sa au încercat să folosească butonul SOS din maşină, dar acel buton sună la urgenţe, iar cei de acolo le-au spus că în cazul lor ei au nevoie de un serviciu de asistenţă rutieră, pentru a le fi evacuată maşina.
În cele din urmă, după mai mult timp de îngheţat la -15, a venit un camion cu platformă, care le-a transportat Hyundai-ul electric la service-ul Hyundai, aferent showroom-ului de unde au cumpărat maşina.
Inspectarea maşinii a revelat faptul că toată problema fusese cauzată nu de bateria mare, principală, a maşinii, ci de cea de 12V. Afară fiind foarte frig, iar maşina neajustând rata de încărcare periodică a ei de la bateria principală, ea a ajuns să livreze voltaj prea mic, fapt care face ca mai mult module din maşină să intre în regim de eroare, iar astfel maşina a devenit imobilizată. Peste doar 5 minute de lumini de avarie pornită, bateria de 12V a devenit complet epuizată.
Problema acestor modele Hyundai şi Kia, e în capacitatea foarte mică a baterie de 12V şi în eşuarea sistemului de gestionare a ei în a-şi adapta intensitatea încărcării la temperaturi foarte joase, cum sunt cele scandinave. Respectiv, există riscul real ca acea baterie să-şi epuizeze capacitatea între sesiunile în care ea e încărcată periodic de la bateria principală a maşinii.
Problema e una comună pentru primii ani de fabricare la Hyundai Ioniq 5, Ioniq 6 şi Kia EV6. Cei de la Hyundai din Norvegia spun că acum aceste modele sunt vândute cu baterii de capacitate mult mai mare şi cu un modul actualizat de gestionare a acestei baterii. Dar în cazul primilor ani de fabricaţie, aceştia au recunoscut că problema există şi se manifestă mai ales în climă foarte rece, când bateria de 12V nu reuşeşte să se încarce suficient, mai ales după 2-3 ani de exploatare a maşinii, când se mai atestă şi o uşoară degradare a acelei baterii de 12V.
În cazul norvegianului, service-ul Hyundai i-a înlocuit gratuit bateria veche cu una nouă, de capacitate mai mare, şi i-a înlocuit şi modulul de gestionare. Prin urmare, istoria a sfârşit cu bine, însă toţi cei care au aceste modele electrice din primii ani de fabricare ar putea lua în considerare o schimbare a bateriei de 12V pe una de capacitate mai mare, pentru a evita asemenea riscuri. Şi ar mai fi o lecţie aici, că atunci când şi hayon-ul, şi bancheta sunt acţionate electronic, s-ar putea să fie imposibil de deschis sau acţionat acele elemente când maşina rămâne fără energie.
4
10,810
COMENTARII (0)
Fiţi primul care comentează această ştire!
COMENTARIUL MEU
Trebuie să fiţi logat pentru a putea comenta
Logare | Înregistrare
Înapoi
    Logare PiataAuto.md
Login:
Parola:
Memorizeaza-ma
Ai uitat parola?
Eşti nou aici? Atunci înregistrează-te!