O analiză a 21 maşini electrice din SUA a determinat ce autonomie pierd acestea la 37 grade Celsius vara şi le recomandă proprietarilor să nu le ţină parcate la soare pe vreme caniculară
27 Iunie 2025, 12:55 Redacţia PiataAuto.md
Pe perioada iernii, auzim adeseori despre reducerea autonomiei maşinilor electrice, cauzată de temperaturile joase. Dacă acum un deceniu această reducere venea şi de la funcţionarea cu mari pierderi a bateriei, dar şi de la încălzitoarele rudimentare ale habitaclului, atunci în ultimii ani ea e dictată doar de consumul adiţional moderat pentru managementul termic al bateriei şi încălzirea cu pompă de căldură mult mai eficientă a interiorului. Dar adevărul e că şi condiţiile de climă toridă de vară pot dicta o creştere similară a consumului. Americanii de la Recurrent au publicat de curând o analiză statistică a 21 de maşini electrice, arătând cum e afectată autonomia acestora pe timpul căldurilor de vară, la 32 grade Celsius şi 37 grade Celsius.
Recurrent e o companie de analiză de date, care colectează date de la aproape 30.000 de proprietari de maşini electrice în viaţa reală, cu acordul acestor, generând statistici agregate din viaţa reală, pe care le vine apoi cumpărătorilor şi maşini noi şi altor entităţi interesate. Respectiv, şi analiza de azi nu e bazată doar pe un test singular cu cele 21 de maşini, ci sunt date agregate de la 29.700 maşini electrice. Pierderea autonomiei indicată la fiecare model se bazează pe datele reale acumulate despre această autonomie în viaţa reală de la sute sau mii de automobile de acelaşi model, atunci când afară era +32 grade Celsius şi atunci când afară erau +37 grade Celsius, pentru a avea două scenarii comparative.
Pierderea de autonomie e indicată în procente rămase în comparaţie cu 100% drept autonomie maximă pe care acea maşină le poate obţine în condiţii ideale.
Concluzia generală e că la 32 grade Celsius pierderea medie de autonomie e minimă, de doar 5% în mediu. Asta ar însemna că un model electric cu autonomie realistă de 500 km ar avea 475 km autonomie la o asemenea temperatură, bazându-ne pe aceste date medii.
La 37 grade Celsius, pierderea de autonomie e mai sesizabilă, constituind 17-18%, iar asta deja se apropie de echivalenţa cu pierderea medie de autonomie pe timp de iarnă din ultimul test cu 24 de maşinilor electrice al norvegienilor, făcut în ianuarie 2025, când pierderea medie a fost de 18,3%, la temperaturi cuprinse între 0 şi 5 grade Celsius.
Cei de la Recurrent publică şi un grafic cu pierderile de autonomie, unde sunt listate cele 21 de modele. Nivelul la care ajung liniile albastre înseamnă autonomia la 32 grade, cât a mai rămas din ea, existând şi cifre scrise cu albastru pentru această temperatură. Gradaţia cu roşu semnifică autonomia rămasă la 37 grade Celsius şi ea nu mai e indicată cu cifra exactă a procentului, iar pentru două modele ea lipseşte cu totul din cauza insuficienţei de date suficient de voluminoase.
Putem să observăm, însă, că un model precum Kia Niro EV pierde cam 28% din autonomie la 37 grade şi 12% la 32 grade Celsius. Tesla Model S pierde cam 20% din autonomie la 37 grade şi 9% la 32 grade.
Cadillac Lyriq şi KIA EV6, pierd mai mult de 20% de autonomie la 37 grade. Între 10 şi 20% pierd Audi e-tron Sportback, Tesla Cybertruck, Model Y, Model X, BMW i3, Ford F-150 Lightning, VW ID.4, Tesla Model 3, Chevrolet Bolt, Ford Mustang Mach-E, şi Rivian R1T.
Iar campionii celor mai mici pierderi de autonomie sunt Hyundai Ioniq 5, Rivian R1S, BMW I4 şi Audi e-tron GT.
Reducerea de autonomie e cauzată de consumul mai mare, determinat la rândul său de sistemul e aer climatizat asigurat de obicei de aceeaşi pompă de căldură care încălzeşte habitaclul iarna, dar şi de funcţionarea sa obligatorie pentru asigurarea răcirii bateriei.
La final, cei de la Recurrent au publicat şi un sfat pentru proprietari de maşini electrice şi dealeri: nu ţineţi maşinile electrice parcate direct în soare la temperaturi de 32-37 grade Celsius şi mai mult, întrucât acestea vor trebuie să-şi consume o cantitate mai mare de energie pentru a menţine bateria în limite normale de temperaturi, chiar şi atunci când maşina staţionează.