Suedezii au aflat cu stupoare că Volvo mută producţia a două cele mai populare modele din Suedia în SUA, uzina principală din Torslanda riscând concedieri masive
16 Iulie 2025, 10:14 Redacţia PiataAuto.md
Volvo e în ape fierbinţi în ultima perioadă şi pare să nu mai iasă din ele. După ce ieri scriam că Volvo a recunoscut oficial că modelele electrice EX90 şi ES90 sunt un eşec, determinând înregistrarea unei pierderi de 1 miliard de euro din cauza acestora, acum suedezii au aflat cu stupoare că Volvo a decis mutarea producţiei a două dintre cele mai populare modele din Suedia în SUA, după cum informează publicaţia suedeză CarUp.
E vorba de modelele XC60 şi XC90, două modele cu motorizări cu combustie, care au 8-10 ani de când sunt pe piaţă, dar care cuantifică în continuare miezul vânzărilor pentru marca suedeză. Sunt vizate versiunile destinate pieţei americane a acestor două modele.
Spre exemplu, în luna iunie 2025 Volvo a vândut la nivel global 62.858 automobile, dintre care doar Volvo XC60 a adunat 20.706 exemplare, acest model fiind şi cel mai popular în gama actuală Volvo. Deci, 32,9% din vânzările din iunie au fost asigurate de Volvo XC60. Pe lângă asta, Volvo XC90 a adunat 8.842 automobile vândute, fiind al treilea cel mai vândut model, după XC40/EX40.
În prezent, ambele modele sunt produse la fabrica principală Volvo, Torslanda, situată în cartierul cu acelaşi nume din oraşul Goteborg din Suedia. Uzina Torslanda e amplasată alături de oficiul central Volvo şi de 61 de ani încoace are rolul de uzină principală Volvo. În 2024, producătorul suedez raporta că la această uzină muncesc 6.500 oameni, iar capacitatea anuală de producţie e de 290.000 automobile.
Acum, Volvo a decis că va muta producţia lui XC60 şi XC90, destinate Americii, de la această uzină din Suedia la cea din Charleston, Carolina de Nord, din SUA. Iar motivul principal vine din tarifele anunţate de SUA pentru importurile din UE.
În condiţiile în care modelul electric EX90, fabricat în SUA, are vânzări infime acolo, de doar 1.972 exemplare, iar sedanul ES90, fabricat în China, nu poate fi vândut cu profit în SUA tot din cauza tarifelor, Volvo încearcă să-şi salveze prezenţa în SUA cu mutarea producţiei acestor două modele.
Foto: Volvo EX90, fabricat în prezent în SUA
Anul trecut, Volvo a exportat circa 80.000 de automobile produse în Suedia spre SUA, iar mutarea producţiei va permit evitarea taxării excesive a acestora şi păstrarea competitivităţii pe piaţa SUA.
În acelaşi timp, asta înseamnă că uzina Torslanda va rămâne fără o mare parte din producţia sa de bază de minim 80 mii unităţi, ceea ce reprezintă cam o treime din ce producea uzina în ultimii ani. Prin, urmare, după ce acum două luni Volvo anunţase concedierea a 2.200 oameni din oficiile in Goteborg, acum suedezii sunt îngrijoraţi pe bună dreptate că noile veşti vor duce la concedieri masive printre cei 6.500 oameni care muncesc în Torslanda.
Există şi câteva informaţii care ar putea atenua din acest impact, însă. În primul rând, Volvo nu poate face brusc această mutare, şi termenul minim estimat e stabilit pentru începutul anului 2027-2028, ceea ce le-ar mai oferi suedezilor un an şi jumătate de adaptare şi căutare de soluţii.
În al doilea rând, uzina din Suedia ar urma să fabrice în schimb modelul electric EX60, care e un soi de succesor electric al lui XC60, la fel ca şi EX90 pentru XC90. Doar că eşecurile de acum ale lui EX90 nu le dau suedezilor deocamdată prea mare încredere să se bazeze pe volumele de producţie ale viitorului EX60. Însă s-ar putea ca până atunci modelul să devină lipsit de probleme şi să fie unul cu adevărat popular, iar toată această rocadă să nu fie una atât de dăunătoare pentru fabrica din Suedia, încât să ducă la concedieri masive.
Totodată, dacă luăm în calcul şi aceste informaţii, dar şi anii planificaţi, atunci sunt mari şanse ca această mutare să fie una completă pentru XC90 şi XC60, din Suedia în SUA, fără a lăsa producţia acestor exemplare în Suedia, întrucât ar putea fi vorba de viitoarele generaţii şi ar fi mai logică producţia lor într-un singur loc. Deci, decizii drastice la Volvo, al căror impact e deocamdată imposibil de estimat cu certitudine, iar asta aduce şi mai mare îngrijorare printre angajaţii din Suedia.