(VIDEO) Germanii au comparat clasicul Mercedes W123 diesel cu E-Class-ul diesel modern în consum şi autonomie

16 Iulie 2025, 18:18
Redacţia PiataAuto.md
Mercedes E-Class din generaţia W123 şi derivata sa break S123 a rămas până în prezent una din cele mai îndrăgite ipostaze ale lui E-Class din toate timpurile. Acele modele sunt renumite pentru indestructibilitate, dar pe lângă asta, W123 a fost şi generaţia care a demonstrat lumii întregi că motoarele diesel pe asemenea modele confortabile pot fi extraordinar de eficiente în consum, aşa cum nu se credea posibil anterior. Ei bine, germanii de la carwow au luat de curând un exemplar diesel clasic de Mercedes S123 şi l-au comparat în consum şi autonomie pe autostrăzile din Germania de azi.
Ambele maşini comparate au motoare diesel în 4 cilindri, dar cel clasic are cilindree ceva mai mare. Însă îi lipseşte turbina, pentru că vine dintr-o perioadă în care propulsoarele diesel puteau fi şi aspirate. În schimb, noul motor poate dezvolta cu 125 CP mai mult. Mai exact, motorul clasic dezvoltă 72 CP şi 137 Nm din 2,4 litri, iar cel nou are 197 CP şi 440 Nm, cuprinzând şi un sistem mild hibrid.
Modelul clasic e fabricat în 1982, iar cel actual e unul aproape nou, din 2025, în generaţia W214. Dimensiunile au crescut între timp, de la 4.725 mm până la 4.949 mm, încât acum un W123 măsoară cam cât un C-Class actual.
Mercedes E-Class a crescut şi în greutate, de-a lungul a atâtor generaţii, ajungând să cântărească acum cu 450 kg mai mult decât modelul clasic. W123 cântărea 1.590 kg, în caroserie break, în timp ce actualul E-Class diesel cântăreşte 2.040 kg la gol.
E curios că exemplarul clasic din comparaţie nu e unul de muzeu, deşi arată ca unul, ci un exemplar care a adunat 212.826 km pe odometrul său. Deşi, la durata de viaţă pe care o poate avea această generaţie, cifra de 200 mii km e similară cu trecerea perioadei de rodaj la altele moderne.
Maşina putea avea aer condiţionat opţional pe atunci, însă acest exemplar nu are o asemenea dotare. E la fel de curios că putea avea încălzire la scaunele faţă, însă nu şi tahometru, chiar dacă erai dispus să plăteşti. Auzeai motorul după sunet, şi era suficient. Pornirea, apropo, se făcea cu câteva secunde de aşteptare cu cheia în contact, din cauza bujiilor incandescente.
Daniel, protagonistul care compară aceste maşini, spune că exemplarul clasic s-a păstrat perfect şi nu scârţâie nimic în interior, cu excepţia arcurilor metalice din scaunele faţă. Modelul actual, însă, are butoane şi componente care par fragile şi scârţâie când sunt mişcate.
Când era nou, Mercedes-ul diesel clasic costa 31.256 mărci germane. Convertită în euro şi ajustată la inflaţie, cifra ar fi echivalentă cu 39.236 euro de azi. Noul E-Class diesel porneşte de la un preţ exorbitant de 65.382 euro în versiune E220 4Matic. Da, maşina are mai multe dotări standard, dar totuşi costă simţitor mai mult, chiar şi cu inflaţia ajustată.
Daniel a comparat, însă, preţul şi cu cât câştigau germanii în mediu atunci şi acum. Salariul mediu în Germania era de 31.198 de mărci anual în 1982. Asta însemna că trebuia să plăteşti 99,8% din acest salariu mediu anual pentru un asemenea E-Class. Salariul mediu anual din Germania de acum, estimat pentru anul 2025, e de 50.493 euro, ceea ce înseamnă că un E-Class diesel de azi costă 129,5% din acest salariu mediu.
Ei bine, cele două maşini au ieşit pe autostrăzile din Germania. Modelul clasic are o cutie de viteze manuală, cu 4 trepte, şi pentru a nu-l dezavantaja prea mult, protagonistul şi-a zis că nu va depăşi 120 km/h. După ceva timp de condus, germanul spune că o a 5-a treaptă ar fi făcut maşina mult mai confortabilă în condusul la viteză mare.
Însă traficul de autostradă nu era foarte lejer, aşa că a trebuit adeseori să conducă în zone de trafic ce impuneau o viteză mai mică de deplasare.
Izolarea fonică nu e la fel de bună ca la maşinile moderne, spune germanul, însă confortul de la bord e fantastic.
E-Class-ul actual are o ţinută de drum exemplară, mult mai precisă şi mai confortabilă. Şi izolarea fonică e mai bună.
Ceea ce e neplăcut, spune germanul, e numărul imens de 9 trepte la cutiei automate. Motorul nu se prea împacă prea bine cu ea pentru că pur şi simplu are prea multe schimburi de trepte de făcut. Iar la fiecare apăsare mai intensă e nevoie de câteva retrogradări.
În fine, viteza medie în condusul de autostradă a fost de 90 km/h. Mercedes 240 TD clasic a avut un consum mediu de 7,9 litri/100 km, iar la volumul rezervorului său ar avea o autonomie de 886 km.
Mercedes E220d 4Matic actual, însă, a avut un consum simţitor mai bun, de 5,1 litri/100 km, mai bun decât cifra WLTP. Cu rezervorul său, autonomia ar fi de 1.294 km! Impresionante cifre pentru acest model diesel modern, cu siguranţă.
Vezi totul în video-ul de mai jos.
0
37,929
GALERIE VIDEO (1 MATERIALE)
COMENTARII (0)
Fiţi primul care comentează această ştire!
COMENTARIUL MEU
Trebuie să fiţi logat pentru a putea comenta
Logare | Înregistrare
Înapoi
    Logare PiataAuto.md
Login:
Parola:
Memorizeaza-ma
Ai uitat parola?
Eşti nou aici? Atunci înregistrează-te!