Producţia de automobile în România a scăzut semnificativ, atât la Dacia, cât şi la Ford, concurenţa chineză făcându-şi efectul la nivel european
14 Mai 2026, 10:13 Redacţia PiataAuto.md
Asociaţia Constructorilor de Automobile din România, ACAROM, a publicat statisticile de producţie de automobile din România pentru luna aprilie 2026, dar şi pentru întreaga perioadă a primelor patru luni ale acestui an, iar aceste statistici relevă o situaţie critică în care a intrat industria auto românească. În aprilie 2026, în România au fost produse 31.450 automobile, ceea ce reprezintă o scădere uriaşă de -28,9% faţă de luna aprilie 2025, când au fost asamblate 44.264 unităţi. Scăderile sunt semnificative atât la Dacia, cât şi la Ford, concurenţa chinezească făcându-şi efectul la nivel european. Dar nu sunt de neglijat nici acţiunile sau inacţiunile Ford şi Dacia din ultima perioadă, care au făcut aceşti producători să piardă cote de piaţă.
În aprilie 2026, uzina Dacia din Mioveni a produs 18.366 automobile, în timp ce uzina Ford Otosan de la Craiova a produs 13.084 unităţi. E şi mai curios dacă analizăm evoluţia fiecărui producător în parte faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
Astfel, în aprilie 2026, Dacia a produs în România 18.366 automobile, în timp ce în aprilie 2025 producea 26.572 unităţi, înregistrând astfel o scădere drastică de -30,9% în aprilie 2026. Deci, o pierdere de volum e aproape o treime, marcată în aprilie.
La nivelul primelor 4 luni din 2026, Dacia a produs 83.045 automobile, în timp ce-n aceeaşi perioadă a anului 2025 produsese 102.384 automobile. Scăderea producţiei Dacia în România pentru primele 4 luni din 2026 este, aşadar, de -18,9%.
Ford a produs în aprilie 2026 un număr de 13.084 automobile la Craiova, faţă de 17.692 unităţi pe care le fabricase în aprilie 2025, înregistrând astfel o scădere de -26% în aprilie. Scăderea e relativ similară faţă de cea înregistrată la Dacia, deci.
În primele 4 luni din 2026, Ford a produs 76.824 automobile în România, faţă de 77.603 automobile în primele 4 luni din 2025, scăderea totalizată fiind mult mai mică, de -1%. Deci, la nivelul primelor 4 luni, Ford a scăzut mult mai puţin decât Dacia, dar luna aprilie arată o tendinţă de accentuare a acestor scăderi.
Analizând împreună cifrele Dacia şi Ford, ca producţie totală de automobile în România, în primele 4 luni din 2026 au fost fabricate 159.869 automobile, în timp ce-n aceeaşi perioadă a anului 2025 au fost produse 179.987 automobile în România. Astfel scăderea total a producţiei de automobile din România pentru primele 4 luni e de -11,2%.
Dacă ne amintim cât constituia producţia de automobile în România în primele 4 luni ale anului 2024, când ea se situase la 203.726 unităţi, atunci scăderea din 2026 raportată la 2024 e de tocmai -21,5%.
De ce au avut loc aceste scăderi de producţie în România, la Dacia şi la Ford? Ei bine, în ambele cazuri factorul poate cel mai important e concurenţa chineză, care se face tot mai simţită în Europa. Dar această concurenţă n-ar fi avut o cale atât de uşoară dacă Dacia şi Ford n-ar fi lăsat spaţii goale pe piaţă. Dacia a migrat către segmente de preţ mai scumpe şi, deşi modelele sale sunt încă mai ieftine pe multe pieţe decât concurenţa germană sau japoneză, care a urcat şi mai mult în preţ, Dacia nu mai e percepută ca o marcă low cost cu preţ imbatabil, ci mai degrabă una consistentă la preţ raţional. Iar preţul raţional presupune mai multe calcule şi prudenţă în alegere, iar pentru mulţi cumpărători în aceste calcule au început a învinge chinezii.
La Ford problema pare mai puţin gravă la nivelul celor 4 luni din acest an, datorită lui Puma, care mai adună vânzări bune, inclusiv în versiunea sa electrică. Dar această stabilitate e înşelătoare dacă ne uităm pe piaţa din Marea Britanie, spre exemplu, acolo unde Ford Puma electric e la limita de a-şi pierde poziţia de lider în segmentul electric la vânzări în faţa unor modele chinezeşti de la Jaecoo, Omoda şi MG. Şi întrucât Ford Puma e deja un model oarecum învechit moral, e doar o problemă de timp până când detronarea devine ireversibilă.
Modelul Puma cu combustie e un ultim pilon al Ford în Europa într-un segment de modele practice şi accesibile, după ce Ford a pensionat modelele Ka, Fiesta şi Focus. Doar acest model cu combustie mai continuă filosofia de altă dată a Ford de a avea modele practice şi accesibile, dar şi Puma e deja un model relativ învechit moral pe piaţa şi rezerva lui de atractivitate riscă să se epuizeze în următorii 1-2 ani subit.
Pe lângă asta, noi atenţionam acum o săptămână că noul acord între Ford şi Geely, prin care Geely cumpără o linie de asamblare la uzina Ford din Spania presupune şi lansarea unui SUV compact pe platformă Geely. Toate deducţiile logice ne spun că acel model va fi un succesor pentru Puma, iar dacă asta se va confirma, Geely va produce acel model în Spania, pe linia proprie de asamblare, nu în România. Şi atunci fabrica de la Craiova riscă să rămână doar cu producţia de modele utilitare, pierzându-şi semnificativ din volume.
Astfel, căderea din aprilie nu e doar rezultatul unor pauze calendaristice de producţie ce începutul manifestării mai acute a unui fenomen care are toate şansele să se accentueze în 2026 şi 2027. Ford a lăsat nişe imense de piaţă goale, plecând benevol de pe ele, iar acolo unde a rămas pur şi simplu n-a mai dezvoltat modele noi în Europa, cu inginerie proprie. Dacia a făcut multe lucruri corecte şi admirabile la nivel de design, inginerie şi intrări în segmente noi, ca în cazul lui Bigster, dar a lăsat liber segmentul low cost, unde volumele ar fi mai stabile în perioade de prudenţă a pieţei şi acum e nevoită să lupte într-un segment de piaţă mai aglomerat, care devine tot mai înghesuit pe fundalul câştigării de tot mai multe teren de către producătorii chinezi în Europa.