Inginerii Liebherr au creat cel mai mare buldozer hidrostatic din lume, cu un motor diesel V12, care consumă doar 38 litri/oră şi poate fi operat de la distanţă

6 Iunie 2026, 21:39
Redacţia PiataAuto.md
Adeseori, utilajele mari pot lăsa impresia că sunt proiectate cu mai puţin rafinament sau grijă la eficienţă şi că n-ar fi neapărat proiectate pentru a fi plăcute în manevrare. În lumea auto, spre exemplu, motoarele V12 au rămas doar în lumea hypercar-urilor, până şi limuzinele de lux renunţând la ele. Dar cum ar fi să fii în fiecare dimineaţă la muncă ştiind că vei conduce un buldozer cu motor V12? Ei bine, inginerii Liebherr au creat cel mai mare buldozer hidrostatic din lume, PR 776 G8, cu motor diesel V12, care consumă doar 38 litri de oră, datorită unei construcţii speciale. Iar dacă se vrea, acesta poate fi condus şi de la distanţă.
În lumea acestor utilaje premierele şi ciclul de viaţă a multor modele are un calendar diferit decât în lumea auto, pentru că şi comenzile se plasează de mult ori cu mult timp înainte. Liebherr avea şi anterior un buldozer PR 776, iar generaţia a 8-a, adică G8, a fost dezvăluită pentru prima dată la final de 2024 în SUA şi în 2025 în Europa. Toate lansările de utilaje noi, însă, au nevoie de documentaţie clară de operare în lumea reală înainte de a fi vândute, aşa că Liebherr a făcut ceea ce face şi-n alte cazuri foarte specifice — a ales câţiva clienţi fideli, cărora le-a vândut utilajele compensându-le un program de monitorizare şi testare, iar acum, după mai mult de jumătate de an, Liebherr are deja studii de caz şi documentări de parametri indicaţi în lumea reală, cu care poate face lansarea de piaţă a acestui model, convingându-i pe alţi clienţi nu cu promisiuni teoretice, ci cu date clare din studiile de caz.
Ei bine, ingineria acestui buldozer hidrostatic e partea cea mai fascinantă. Elveţienii şi germanii de la Liebherr spun că PR 776 G8 e cel mare buldozer de acest tip din lume, dar ce este, totuşi, un buldozer hidrostatic? Simplu vorbind, e un buldozer propulsat printr-un sistem hidraulic, în care motorul cu combustie pune în mişcare pompe hidraulice de mare putere. Circuitul hidraulic are motoarele hidraulice la toate componentele esenţiale, precum fiecare din şenile şi lama, iar aceste motoare captează forţa acestui lichid hidraulic din sistem şi o transformă în mişcare mecanică.
E oarecum similar cu principiul de funcţionare a excavatoarelor, dar marea diferenţă e că acest buldozer are o masă operaţională de 71,8-73,2 tone, şi îşi foloseşte acelaşi principiu nu doar pentru operarea lamei, ci şi pentru propulsia şenilelor, unde e consumată cea mai mare parte a forţei la un buldozer, PR 776 G8 fiind mult mai mare decât utilajele propulsate hidraulic de obicei.
Lama sa are până la 22 metri pătraţi, ceea ce-i dă un randament de muncă enorm dar îl face să fie nevoit să împingă volume enorme de pământ sau minereu. Nimeni din concurenţii Liebherr nu are buldozere atât de mari, care ar avea propulsie hidrostatică — următorul cel mai mare model propulsat similar îl are Komatsu, iar acel model are o masă operaţională de doar 23-24 tone, deci de 3 ori mai puţin, fiind şi o masă.
Alte buldozere de 50-100 tone folosesc de obicei un motor cu combustie şi o cutie de viteze cu convertizor e cuplu, care transmite forţa şenilelor direct şi mecanic. Dar Liebherr a considerat că un asemenea buldozer minier mare operează mai ales în mine, la viteze mici, iar forţele mari la viteze mici e exact zona în care motoare cu combustie cu convertizor de cuplu pierd multă eficienţă. O transmisie hidraulică lasă motorul să funcţioneze în cea mai eficientă plajă de duraţii a sa, iar datorită presiunii hidraulice din sistem, buldozer are un cuplu uriaş din prima urnire de pe loc, fără a avea nevoie de acea mică zonă de cuplare parţială a motorului. Graţie sistemului hidraulic, buldozerul n-are nevoie de cutie de viteze, iar randamentul motorului creşte datorită faptului că forţa sa poate fi imediat transpusă în lucru mecanic de propulsie, fără zone de trecere.
Toată forţa vine de la un motor diesel V12, conceput şi produs de Liebherr, care are numele de cod D9812. Motorul e unul turbo, cu intercooler şi răcire cu apă, are 24,2 litri cilindree şi scoate 768 CP, livrându-şi puterea la doar 1.600 rpm. Acest propulsor e fabricat în Elveţia, chiar dacă pare contraintuitiv, din cauza costurilor mari de a opera o fabrică într-o asemenea ţară. Dar, aşa cu scriam acum câteva săptămâni, Liebherr e o companie cu o abordare cu totul specială, care ţine enorm la păstrarea ingineriei şi producţiei de bază în ţările europene, şi demonstrează că poate creşte chiar şi cu fabrici în cele mai scumpe ţări din lume.
Motorul V12 face ca sistemul hidraulic să aibă un debit de 352 litri/min, care dirijează toate operaţiunile principale ale buldozerului. Buldozerul poate înainta cu maxim 10,5 km/h, dar asta e absolut suficient pentru muncile pe care le are de făcut.
Deci, inginerii Liebherr au insistat să facă acest buldozer imens cu propulsie hidrostatică, învingând provocările enorme de a face un sistem atât de mare şi puternic, pentru a elimina nevoia unei cutii de viteze şi pentru a-l putea face să aibă cuplul maxim de la prima urnire din loc, tot buldozerul devenind astfel mai eficient. De fapt, acesta consumă doar 38 litri/oră în operare, cea ce poată părea mult în raport cu o maşină, dar pentru un excavator de peste 70 de tone e un consum excepţional de mic. Cei 38 litri/oră înseamnă 0,63 litri/min, ceea ce e impresionant pentru un asemenea mastodont.
Pentru comparaţie, Caterpillar D10, un buldozer cu cutie de viteze obişnuită şi greutate comparabilă, consumă între 50 şi 80 litri/oră. Prin urmare, diferenţa e uriaşă, iar asta se datorează faptului că inginerii Liebherr au muncit ani la rând şi au reuşit să scaleze tehnologia hidrostatică şi în acest segment uriaş de buldozere, acolo unde concurenţii au considerat că e prea complicat să se facă asta şi ar fi mult mai practic să se opteze pentru cutii obişnuite. Cutiile sunt bune, da atunci când buldozerul demarează în permanenţă de pe loc, apoi împinge cu 2-3 km/h, convertizorul şi construcţia lui face ca motorul cu combustie să funcţioneze parţial în van. Soluţia hidrostatică, însă, elimină complet această problemă.
Iar inovaţia inginerilor Liebherr nu s-a oprit aici. În lumea utilajelor miniere, multe tipuri de utilaje au devenit deja autonome, mai ales camioanele miniere, parţial şi încărcătoarele frontale. Dar buldozerele nu, pentru că acestea întâmpină în permanenţă rezistenţă variabilă în faţă şi pentru că-şi modelează solul din faţa lor astfel încât acesta e în permanentă schimbare de relief perceput. Aşa că inginerii Liebherr au conceput un sistem numit LiReCon, prin care se poate opera buldozerul de la distanţă, dintr-un birou aflat la sute de metri depărtare sau chiar pe alt continent.
Un număr imens de camere video şi chiar microfoane, însoţiţi de senzori, transmit informaţii, imagini şi sunet către panoul de comandă al unui operator, care poate gestiona excavatorul de la distanţă. Prezenţa sunetului şi a imaginilor de jur împrejur s-a dovedit a fi foarte eficientă, iar în testele de până acum buldozerul a putut fi operat intuitiv, corect, fără mişcări repetitive suplimentare. Iar Liebherr vede asta ca o modalitate ca cei care au flote mari să poată gestiona centralizat unele utilaje, dar totodată tehnologie reprezintă şi o fază evolutivă spre autonomia completă.
Foto: Aşa arată panoul de comandă de la distanţă a acestui buldozer

Aşadar, inginerie cât se poate de sofisticată şi o eficienţă neaşteptat de mare, chiar şi pentru un utilaj atât de mare, cu un ditamai motor V12 de 24,2 litri. Iar acum noul buldozer hidrostatic începe a fi livrat către tot mai multe mine din toată lumea, generând un nou potenţial de creştere pentru Liebherr în fabricile sale din Europa, datorită inovaţiei.
3
90,281
COMENTARII (0)
Fiţi primul care comentează această ştire!
COMENTARIUL MEU
Trebuie să fiţi logat pentru a putea comenta
Logare | Înregistrare
COMENTARII FACEBOOK
Înapoi
    Logare PiataAuto.md
Login:
Parola:
Memorizeaza-ma
Ai uitat parola?
Eşti nou aici? Atunci înregistrează-te!