(VIDEO) Americanii au lansat noul Hennessey Blackbird, un hypercar analog cu motor V8 aspirat şi cutie manuală, rebel într-o lume cu motoare tot mai înăbuşite

4 August 2026, 23:34
Redacţia PiataAuto.md
În ultimii ani, dar în mod special în 2026, odată cu introducerea standardelor Euro 7, pare că asistăm la o înăbuşire pe larg a motoarelor şi maşinilor. Iar cele care debutează cu putere mari o fac deja aproape exclusiv cu motorizări hibride, cântărind câte 2,5 tone. Într-un asemenea context, maşinile care mai pot oferi emoţie pură au început să valoreze cât propria greutate în aur, fiind căutate de pasionaţi indiferent de anul lor de fabricare. De asta BMW M5 CS de generaţie precedentă e mai scump decât un M5 actual nou, din showroom. De asta Ferrari Luce a fost întâmpinat cu dezamăgire de fanii mărcii. Dar acum americani un hypercar analog cu motor V8 aspirat şi cutie manuală, rebel într-o lume cu motoare tot mai înăbuşite.
Numele maşinii e inspirat de la SR-71 Blackbird, un avion de vânătoare, care era capabil să atingă viteze de Mach 3,2, cu mult peste viteze lui F-16 sau F-35 de azi. Acest avion era atât de rapid, încât în 1974 a reuşit să zboare de la Londra la New York în numai 1 oră, 54 minute şi 56 secunde. E un record care n-a mai fost doborât de nimeni altcineva.
Foto: SR-71 Blackbird

Ei bine, atribuirea acestui nume ne spune mult despre ambiţiile acestui hypercar. Dar, deşi Hennessey e cunoscut în ultimii ani mai ales pentru modificări de peste 1.000 CP la modele americane, în acest caz senzaţiile pure au fost o prioritate mai mare, astfel că motorul are o putere mai moderată, de 800-850 CP.
E un motor V8 de 6,2 litri, pe care Hennessey spune că l-a dezvoltat împreună cu cei de la Ilmor Engineering. E aspirat, iar asta îi permite să atingă până la 9.000 rpm. Iar cutia e una manuală, şi creatorii maşini spun că au calibrat totul pentru senzaţii supreme în condus, de o manieră analogică.
„Motorul nu are niciun electromotor de asistenţă, niciun sistem hibrid, niciun sunet fals, nici măcar o turbină, ci doar sunet brut, mecanic şi analogic, trimis rafinat spre puntea spate”, spun cu mândrie cei de la Hennessey.
Până şi cheia de contact e una fizică, ce trebuie introdusă în contact. Iar levierul cutiei mecanice are mecanismul de conectare cu cutia expus la vedre.
Iar habitaclul renunţă complet la ecrane, de dragul unei experienţe de condus puritane, fără elementele efemere moderne.
Caroseria e realizată complet din fibră de carbon, la fel ca şi tubul central de tracţiune, ce ascunde şi arborele cardanic. Toate astea i-a asigurat o greutate proprie de sub 1.360 kg, într-o lume în care până şi un Audi RS5 cântăreşte cu 1 tonă mai mult.
Iar asta face ca noul hypercar analog să prinde 60 mph (96 km/h) în doar 2,5 secunde de la start, chiar dacă n-are tracţiune integrală. Viteza maximă ajunge la 220 mph, sau 354 km/h.
Maşina poate face minuni pe un circuit şi e concepută să poată fi folosită plenar şi consistent acolo. Dar e la fel de adaptată şi pentru drumurile publice, inginerii conducând adeseori câte 1.300 km pe zi în ciclurile lor de teste de dinaintea lansării.
Deci, pasionaţii auto au un nou model puritan, la care să poată visa. Dar că în lumea noastră maşinile puritane dispar din segmente relativ tangibile şi mai rămâne doar în zona hypercar-urilor, cu preţuri de milioane. Iar acest model nou va costa cam 2,5 milioane de dolari, producţia fiind limitată la doar 71 de exemplare, în corelare cu denumirea SR-71 Blackbird, a avionului de la care se inspiră. Aşadar, intrăm tot mai mult într-o perioadă în care, dacă eşti un pasionat auto care apreciază mecanica şi ingineria pură şi ar vrea să aibă o maşină supremă în condus, trebuie să fii neapărat şi milionar.
Vezi totul în cele două video-uri de mai jos, unul scurt de la Hennessey şi altul de la Hagerty, cu impresiile pe viu despre noua creaţie.
2
2,253
GALERIE VIDEO (2 MATERIALE)
COMENTARII (0)
Fiţi primul care comentează această ştire!
COMENTARIUL MEU
Trebuie să fiţi logat pentru a putea comenta
Logare | Înregistrare
COMENTARII FACEBOOK
Înapoi
    Logare PiataAuto.md
Login:
Parola:
Memorizeaza-ma
Ai uitat parola?
Eşti nou aici? Atunci înregistrează-te!