Volkswagen Touareg
3.0 Hybrid 333 CP Automat
Reprezentant autorizat Volkswagen în Moldova:
RUMEON SRL
Adresă showroom Volkswagen Chişinău: str. Varniţa 22
Telefon: (+373 22) 407-704
volkswagen.md
Locaţii asamblare: Slovacia (Bratislava).
Startul producţiei: Martie 2010.
| Dimensiuni: |
| Lungime | 4,795 mm |
| Lăţime | 1,940 mm |
| Înălţime | 1,709 mm |
| Ampatament | 2,893 mm |
| Ecartament faţă / spate | 1,650 / 1,670 mm |
| Garda la sol | lipsă informaţie |
| Volum portbagaj | 493 / 1,555 litri |
| Motor: |
| Tip motor | hibrid (electromotor + benzină) |
| Amplasament / număr cilindri | în formă de V / 6 |
| Valve per cilindru / în total | 4/24 |
| Capacitate cilindrică | 2,995 cm cubi |
| Putere maximă (benzină) | 333 CP @ 5,500-6,500 rpm |
| Putere electromotor | 46 CP |
| Cuplu maxim (motor benzină) | 440 Nm @ 3,000-5,250 rpm |
| Cuplu maxim electromotor | 580 Nm @ 3,000-5,250 rpm |
| Tracţiune | integrală |
| Transmisie | automată, 8 trepte |
| Calităţi dinamice: |
| Acceleraţie 0-100 km/h | 6.5 sec |
| Viteză maximă | 240 km/h |
| Consum şi emisii CO2: |
| Consum combustibil, urban | 8.7 l/100 km |
| Consum combustibil, extra-urban | 7.9 l/100 km |
| Consum combustibil, mixt | 8.2 l/100 km |
| Emisii CO2 | 193 g/km |
| Capacitate rezervor combustibil | 85.0 litri |
| | |
| Ultima actualizare a paginii | 23.08.2011 |