Cursa de anduranţă de 24 ore de la Le Mans a fost amânată din cauza coronavirusului

19 Martie 2020, 08:47
Denis Godorozea
În situaţia de pandemie globală de coronavirus Covid-19 tot mai multe manifestaţii, concursuri şi competiţii au fost amânate. Industria auto este grav afectată de restricţiile impuse în vederea prevenirii răspândirii infecţiei cu coronavirus, fiind închise uzinele auto şi amânate competiţiile cu motoare. Anterior a fost anunţat despre amânarea startului sezonului 2020 Formula 1, iar acum FIA a anunţat amânarea cursei de anduranţă de 24 ore de la Le Mans.
Iniţial renumita cursă de anduranţă a fost planificată pentru luna vara acestui an, între 13 şi 14 iunie. Restricţiile impuse de autorităţile franceze au dus, însă, la amânarea cursei, astfel încât cea de-a 88-a ediţie va avea loc cu 3 luni mai târziu, conform planurilor revizuite, între 19 şi 20 septembrie 2020. Această amânarea a afectat, la rândul său, competiţiile WEC, iar organizatorii au anunţat că calendarul revizuit al curselor va fi făcut public pe parcursul următoarelor săptămâni.